To find the answer to the above questions you must have the following
information
information
- SAM of the Polo Shirt (i.e. 16 minutes)
- How many machines will be used to make the order (i.e. 20
machines) - Daily working hours (i.e. 8 hours)
- Line efficiency (i.e. 100%)
To make 5000 polo shirts-
Capacity required = 5000 X 16 minute = 80,000 minutes = 1333
Hours
Hours
Available Capacity/Day = 20 X 8 hours = 160 Hours
Assume that line works at 100% efficiency.
So, the Days required (theoretical) to produce 5000 polo shirts
= 1333 / 160 = 8.3 days (9 days)
= 1333 / 160 = 8.3 days (9 days)
If factory run at 50% efficiency then = 9 X100%/50% = 18
days
days
For planning add one more day as in practical one day will
be lost for loading and line setting.
be lost for loading and line setting.
If your production is calculated at 50% efficiency then you need 19 days to complete the above order.
For further accuracy, you can use Learning Curve to calculate day-by-day production increment up to pick production.
Related Articles:
How to calculate the production capacity of a factory?
Leave a Reply